MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 24. února 2020

Svatba

Ze všech svátků, obyčejů a hostin se nejslavněji slavila svatba. V tradičním vesnickém prostředí byla honosná svatba se všemi obřady a zejména s bohatou hostnou předpokladem pro přijetí nové mladé rodiny do vesnického kolektivu. Mnohdy právě náklady na hostinu odradily snoubence od svatby.

Svatba byla prestižní záležitostí velmi širokého příbuzenského okruhu a někdy i celé vesnice. Z Rožnovska a Meziříčska pochází popis svatby z roku 1873. I ten nejchudší Valach se prý snažil vystrojit bohatou svatbu. Ráno se u ženicha a nevěsty pila kořalka, slazená medem a jedly se vdolky. Po oddavkách a zábavě v hospodě zasedli hosté ke svatebnímu stolu. Podávala se hovězí polévka s pohankou, hovězí maso s mléčným křenem, slepičí polévka i s masem a nudlemi, uzené klobásky nebo tučné vepřové maso s černou omáčkou ze sušených švestek, rýže s medem a strouhaným perníkem, v mléku vařená prosná kaše s máslem, hrách politý rozškvařenou slaninou a tradiční pečivo. U bohatších se prý hosté zasytili pečenou husou nebo kachnou a sýrem. Jako nápoj podával hostitel pouze vodu, o pivo a o pálenku se museli postarat hosté.

Také zajímavé jsou zmínky o svatbě ve Vizovicích. Už po prvních ohláškách přišla ve Vizovicích nevěsta k rodičům ženichovým a donesla jim jako dar vdolečky, makovníčky a láhev vína. Poprosila ženichovy rodiče, aby ji přijali do domu jako svoji dceru. Každý z hostů na svatbu něco poslal? Mléko, smetanu, hroudu másla, slepici, vejce.V minulosti se tyto dary posílaly rodičům nevěsty, později se odevzdávaly už jenom nevěstě. Svatební hostina započala polévkou s nudlemi, potom přišlo maso s křenovou nebo s kyselou omáčkou a vepřové maso s vařeným kyselím zelím. Jako poslední jídlo se kladly na stůl veliké svatební calty, pečené na způsob vánoček. Posledním aktem svatby bylo přijetí nevěsty v domě ženicha. Nevěsta podala tchýni svatební caltu a drobné pečivo se slovy : Maměnko milí, nesu vám chleba a sýra, abyste mne měli rádi jak svého syna."Ve 20. století se mnohé změnilo. Svatba se zkrátila, některá jídla se ze svatebního stolu vytratila a nová se zase objevil a různá tradiční ustanovení pozbyla na závaznosti.Přesto svatba patří k událostem nejvíce ovlivněným tradicí

LOKALIZACE


Typ záznamu: Lidové tradice
AKTUALIZACE: Radka GAJDUŠKOVÁ (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 10.05.2004 v 11:36 hodin