MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Úterý 4. srpna 2020

K altánku Na Nebesích a do Brtve (4,5 - 5 km)

Vycházku začnete od rozcestí značených tras na rohu náměstí K. V. Raise, kterým projdete po modré a žluté turistické značce (směr Horní Nová Ves).
Za informačním střediskem (na domku je dnes umístěna pamětní deska připomínající pamětní domek spisovatele K. V. Raise) odbočíte vpravo a přejdete říčku Javorku u sochy sv. Jana Nepomuckého.
Zde si též všimněte roubených chalup podkrkonošského typu.
Značky vás dál povedou proti proudu Javorky.
Pro výstup k vyhlídce Na nebesích nedoporučejeme odbočit po modré značce, ale vpravo odbočíte až na další odbočce (u autoopravny pana Materny).
Alejí jabloní dojdete opět na modrou značku a po ní vystoupíte k lesu, kde si můžete odpočinout u altánku na vyhlídce Na nebesích (2 km). Je zde malebný výhled na celé městečko Lázně Bělohrad a hřbety Hořického i Mlázovického chlumu, které od sebe odděluje Mezihořské údolí, kde se skrývá pomník Aloise Jiráska, s říčkou Javorkou.
Na Mlázovickém chlumu se dá rozpoznat i nejvyšší vrch Maxinec s nadmořskou výškou 450 m.
Od vyhlídky si pro další cestu do Brtve můžete vybrat ze dvou možností. Buď se vrátit po modré značce na okraj ovocného sadu, odbočit vlevo a cestou mezi ploty dojít do vsi na místní asfaltovou komunikaci a po ní vpravo dolů.
Nebo půjdete po modré značce na opačnou stranu na křižovatku (na okraji lesa) se širokou zpevněnou cestou.
Po té se dáte vpravo a lesem budete klesat do Brtve.
Ves dostala název podle špalkovým včelích úlů - brtí. V brtvi žil i vynikající houslař - samouk František Kolář. O něm napsal K. V. Rais povídku Nermuť.
Cestou vsí uvidíte pěkná roubená stavení.
Za kapličkou dojdete na žlutou turistickou značku, která vede ze Zvičiny. Po ní se dáte vpravo a po silničce dorazíte zpět do Lázní Bělohradu ke komplexu Anenských slatinných lázní. Pokračujte Lázeňskou ulicí na náměstí.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Naučná stezka
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 27.08.2004 v 10:47 hodin