MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Úterý 25. února 2020

Kostelní (Millerův) kříž

"Kostelní kříž" někdy také zvaný Millerův. Jeho historii popisuje v městské kronice Wilhelm Preissler:

Na starém hřbitově stojí na kamenném podstavci ručně kovaný železný kříž s rovněž ručně kovanou obětní schránkou. Označuje místo, kde až do zbourání starého dřevěného kostela v roce 1711 stál oltář. Tři církevní obce - Rychnov, Rádlo a Pulečný věnovaly společně tento jednoduchý kříž jako věčnou památku na starý dřevěný kostel. Ten byl 28. září (sv.Václav) 1714 vysvěcen farářem Johannem Friedrichem Vitusem Vetterem. Protože byl zřízen bez fondu na údržbu, zůstala tato přenechána obyvatelstvu a jeho smyslu pro dobročinnost.

V roce 1845 nechal majitel výrobny dóz František Hofrichter z č. 194 křížek z vlastních prostředků očistit od rezu a znovu natřít. Páter Žďárský se v roce 1880 zajímal o renovaci některých křížků a sošek a chodil vybírat od domu k domu. Tak se mu podařilo shromáždit prostředky, aby se také kříž naposledy natřel. Bylo by na čase, aby dostal celkovou renovaci.

Podle informací Mgr. Jindřicha Kurfiřta byl původně dřevěný. Železný kříž na kamenném podstavci se dvěma řadami kamenných stupňů byl zřízen farářem J. Stowasserem z podnětu A. Preislera v roce 1804. Slavnostně byl vysvěcen 25.9.1804 farářem J. Stowasserem, náklady byly na tehdejší dobu vysoké, činily 92 zlatých. Kříž byl dílem F. Seidla z Jablonce, Kristus byl odlit z jemného cínu, vybroušen, posléze byl kříž vyzdoben a pozlacen.

Kříž byl obnoven Spolkem přátel města Rychnova u Jablonce nad Nisou v roce 1997. Vysvěcen byl 21.6.1997.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rychnovjbc.cz

Typ záznamu: Kříž
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 02.11.2004 v 12:04 hodin