MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 24. února 2020

Školní kříž

Jeden z nejznámějších rychnovských křížů je takzvaný "Školní kříž" neboli "Schulkreuz". Najdete ho nad malou školou na konci aleje nad řadovkami v Lipové ulici. Určitě ho znají především děti a všichni, kdo zde vyrostli, protože "ke křížku" chodí sáňkovat a bobovat již několikátá rychnovská generace.

O jeho historii píše kronikář Wilhelm Preissler v prvním díle kroniky:

Po obou stranách nové národní školy vede silnice do Kokonína a Jablonce. Tam, kde se obě silnice nad školou sejdou, stojí na pozemku, patřícím patronátu, na kamenném základě železný kříž, který se lidově jmenuje "Schulkreuz - školní kříž". Z každé jeho strany stojí lípa, které jsou asi právě tak staré jako kříž.

Farář Josef Stowasser nechal v r. 1806 z vlastních prostředků postavit kříž v upomínku na to, jak v hladovém roce 1805 16.července zázračně padala z nebe zrna many (fraxinus orbis). Bližší popis této události byl uveden. Zakladatelem tohoto kříže nebyl založen žádný fond na údržbu, tak tato byla přenechána dobročinností obyvatel. V roce 1880 byl kříž z prostředků darů, sebraných páterem Žďárským, malířem Seidelem očistěn od mechu a rzi a nově natřen. Od té doby čeká kříž na novu renovaci. V létě je místo školního kříže, vzhledem ke stínu, který lípy dávají a také jejich vůni v době květu, hojně navštěvováno a je místem zotavení.


Sám farář Stowasser ve farní kronice důvod jeho zřízení neuvádí. Připomíná pouze, že nechal na farní louce zřídit kříž. Mimo jiné tzv. školní kříže označovaly místo, kde se konala školní shromáždění při nejrůznějších slavnostních příležitostech.

Kříž byl obnoven Spolkem přátel města Rychnova u Jablonce nad Nisou v roce 1996. Znovu vysvěcen byl 19.5.1996.

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rychnovjbc.cz

Typ záznamu: Kříž
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 02.11.2004 v 12:08 hodin