MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 23. listopadu 2020

Maršíkovský kostel sv. Michala

Zdejší dřevěný kostel sv. Michala byl vybudován na místě staršího svatostánku v r. 1609. Pro luterány jej nechal postavit majitel vízmberského (dnes Loučná nad Desnou) panství, další z rodu Žerotínů, Přemyslav II. Jedná se o roubenou pozdně gotickou stavbu s renesančně řešeným interiérem kněžiště. Vzhled kostelíku se od doby výstavby prakticky nezměnil, jen inventář byl od 2. poloviny 17. do poloviny 19. století postupně odběňován.

Dřevěný kostelík sv. Michala z roku 1609 stojí v Maršíkově u Velkých Losin. Je nestarší zachovalou lidovou stavbou na severní Moravě. Byl postaven evangelíky údajně ze strženého dřevěného kostela ve Velkých Losinách a později změněn na katolický. Má zachovalý původní, převážně dřevěný interiér a vzácné miniaturní varhany, postavené v Králikách Kašparem Weltzelem roku 1776. V roce 1973 byly restaurovány, všechny píšťaly však zůstaly původní. Téhož roku byly opravené varhany vystaveny na Jubilejní výstavě výroby varhan v Krnově a při koncertech dobové hudby zaujaly posluchače krásným stříbrným zvukem.

Kostel je přístupný na požádání správce pana Ladislava Lichnera,který bydlí v prvním domě pod kostelem.Tel.kontakt: 583 248 546

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Uživatel 491 (Archivní záznam) org. 49, 06.03.2007 v 13:28 hodin