MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 28. září 2020

Lopeník

Obec se nachází v biosférické oblasti Bílých Karpat. Nejvyšší bod území je Velký Lopeník 911 m. Průměrná nadmořská výška celé oblasti je 670 m. V obci se nachází památník obětem II.světové války a naučná stezka. Jsou zde velmi dobré podmínky pro agroturistiku.
Obec náleží do Moravských Kopanic.

Moravské Kopanice jsou velmi specifickou oblastí na pomezí mezi Moravou a Slovenskem. Leží při východní hranici slováckého regionu v Lopenické hornatině Bílých Karpat. Tvoří ji pět obcí - Starý Hrozenkov a vesnice s rozptýleným osídlením Žítková, Lopeník, Vyškovec a Vápenice.
Přicházeli sem Valaši, Rusíni, Slováci, dodnes neznámí osadníci. Život zde byl vždy velmi tvrdý, i samotný název "Kopanice" pochází z toho, že se tu půda obdělávala jen kopáním. Nejen chudobou a neúrodností půdy trpěli zdejší obyvatelé. Časté nájezdy tureckých a později i uherských vojsk oblast nejednou zcela zdecimovaly. Znovu a znovu však byly Moravské kopanice osídlovány. Současný charakter krajiny je výsledkem dlouholetého soužití zdejších obyvatel s nádhernou přírodou. To se promítlo do vytváření svérázné lidové kultury, do lidových písní, do vyšívaných lidových krojů. Na mnoha místech se zachovaly rázovité chalupy, tolik typické pro Kopanice.

LOKALIZACE

SOUŘADNICE WGS-84

  • Severní šířka: 48° 56´ 28.50¨
  • Východní délka: 17° 46´ 44.00¨

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
NADMOŘSKÁ VÝŠKA: 670.00 m
DALŠÍ INFORMACE: http://www.obec-lopenik.cz

Typ záznamu: Město nebo obec
AKTUALIZACE: Pavel Kuča org. 56, 28.09.2011 v 23:27 hodin