MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Středa 25. listopadu 2020

Karl von Schwarz

Narodil se 23. července 1817 v Žilině, přilehlé obci Nového Jičína
Zemřel: 21. října 1898 v Salzburku

Karl von Schwarz, svobodný pán - baron, úspěšný podnikatel, zakladatel a šéf ve své době věhlasné stejnojmenné vídeňské stavební firmy. Jeho jméno je úzce a neodmyslitelně spjato s historií a vývojem rakouské železnice.


Narodil se 23. července 1817 v Žilině, přilehlé obci Nového Jičína, dnes jeho místní části, v domě č. 153, jako páté dítě krejčovského mistra a obecního písaře v jedné osobě, pana Josefa Schwarze. Zde prožil dětství i první školní krůčky v místní obecné škole. Základní vzdělání dokončil na hlavní škole již v Novém Jičíně, kde exceloval v geometrii, kreslení a stavebním umění. Poté se vyučil zednickému řemeslu u novojičínského zednického mistra Maka, zatímco teoretické znalosti si rozšířil technickými studiemi na Akademii v Olomouci a Vídni (na způsob dnešní průmyslové školy). Pak následovaly cesty po tehdejším Rakousku.

První stavební úspěchy potkaly Karla Schwarze jako vedoucího staveb přádelen lnu stavebního podnikatele Kleina v Šumperku, šéfa firmy Bratří Kleinové. Klein nabídl Schwarzovi partnerství a ten se osamostatnil. První železniční stavby, které vedl, se týkaly v letech 1842-1848 Moravy a Čech: velký most pro železniční dráhu u Moravičan, tunel u Chocně, viadukt v Karlově údolí u Prahy a další.

Slavným se stal mimo jiné stavbou východní dráhy císařovny Elizabety z Vídně do Salzburku, nádraží korunního prince Rudolfa ve Vídni, nádraží v Salzburku. V tomto horském monumentálním městě provedl v letech 1860-1870 celou řadu dalších staveb, za které se mu dostalo odměny v podobě čestného občanství. Za zásluhy o rozvoj rakouských železničních drah získal četná uznání, císař ho v roce 1873 povýšil do šlechtického stavu.

Také naše město Nový Jičín jmenovalo Schwarze čestným občanem. Ten pak v letech 1879- 1880 postavil právě městskou lokální dráhu Nový Jičín-Suchdol nad Odrou. V závěru svého bohatého života pověřil vedením firmy nejstaršího syna Julia a vrátil se do Salzburku. Tady ve svém sídle zemřel po mozkové mrtvici ve věku 82 let v pátek 21. října 1898.

Jeho památku v Salzburku připomíná pamětní deska i název ulice. V našem městě jsme zdánlivě na slavnou osobnost zapomenuli, ve skutečnosti se počítá s jeho jménem v blízké budoucnosti rovněž pro pojmenování některé z nových ulic (až do roku 1945 nesla jeho jméno dnešní ulice 5. května).

Karel Chobot

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.novy-jicin.cz

Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 23.01.2003 v 17:57 hodin