MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Středa 27. května 2020

8. Selské slavnosti v Holašovicích 23. - 24. 7. 2005

Tisková zpráva

Selské slavnosti, které se pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jana Zahradníka uskuteční ve dnech 23. - 24. 7. 2005 již poosmé, se konají v malebné vesničce Holašovice, ležící cca 15 km západně od Českých Budějovic, ztracené kdesi uprostřed lesů a rybníků, daleko od hlavních komunikací. Snad právě poloha Holašovic způsobila, že čas v této vsi jakoby se odvíjel pomaleji. A tak se půdorys vesnice mohl do dnešní doby dochovat ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století - podobu tzv. jihočeského selského baroka. Po zásluze byla tak obec Holašovice zapsána do Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Právě do tohoto prostředí je zasazena dvoudenní lidová slavnost, jejímž základním rámcem je pořádání "lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních řemesel z celé České republiky, ale též ze Slovenska. Vyhledávaným je zejména předvádění původních řemesel a technik , které v dnešní, přetechnizované době,vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno řemeslníky v lidových kostýmech.

Selské slavnosti organizuje Obec Holašovice ve spolupráci s Folklorním sdružením ČR a partnery.

Jarmark bude jako tradičně obohacen kulturním programem v lidovém duchu. Hosty letošních Selských slavností budou soubory nejenom z České republiky, ale i zahraniční soubor z Rakouska. V průběhu minulých ročníků se v Holašovicích představily folklorní soubory ze Slovenska, z Chorvatska, Srbska, Polska, Řecka, Bulharska a Rakouska.

Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých koutů naší země a se zahraničím. Selské slavnosti v Holašovicích se zařadily mezi významné Mezinárodní folklorní festivaly v České republice.

V programu nebudou chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, divadelní představení pro děti i dospělé, dudáci, jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří šermířská klání a jiné atrakce pro malé i velké.

Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere.

Srdečné pozvání všem !

OÚ Jankov-Holašovice
Ing. Jan Jílek, ředitel slavností
Tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025, E-mail: jan.jilek@popron.cz

plakát
plakát
náhled druhé strany plakátu s programem
náhled druhé strany plakátu s programem

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 22.06.2005 v 12:15 hodin