MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Úterý 24. listopadu 2020

ROŽNOVSKÉ SLAVNOSTI 2005

1. až 3. července 2005 - Rožnov pod Radhoštěm

Tisková zpráva

Ve dnech 1. až 3. července 2005 se ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm uskuteční tradiční mezinárodní folklorní festival Rožnovské slavnosti v rámci Dnů tradiční kultury. Festival pořádají Valašské muzeum v přírodě Rožnov pod Radhoštěm a Folklorní sdružení České republiky. Festival je nejen významnou akcí FoS ČR, ale patří i mezi akce dvou významných kulturních organizací při UNESCO, IOV a CIOFF. Význam letošních slavností podtrhuje skutečnost, že Valašské muzeum v přírodě před nedávnem oslavilo 80. výročí svého vzniku a současně 80. výročí 1. Valašského roku, který se stal podnětem k založení slavností i samotného skanzenu.

Základním východiskem realizačního týmu letošních slavností je myšlenka bratří Jaroňků, zakladatelů muzea: "Tance, lidové obřadnosti, veselí a hry nelze uložit do musejních vitrín. Žijí jen, jsou-li zatančeny a znovu prožity. Proto se na nádvoří musejní vědou zbudované dějiny periodicky rozvíří jako součást musea radostný projev národní písně a jiných zvyků lidu našeho, vše zpestřeno pravými valašskými kroji."

V letošním roce chtějí pořadatelé předvést divákům valašské tance, písně a muziku tak, jak je uchovávají různé soubory a skupiny z celého regionu Valašska.

Páteční program bude zahájen pořadem Vitajte na Valašsku v Komorním amfiteátru Dřevěného městečka v 19 hodin a je věnován vystoupením zahraničních účastníků festivalu. Navazující pořad Zahrajte ně husličky připomene nedožité osmdesátiny významného hudebního skladatele a folkloristy Jaroslava Juráška.

V sobotu v 9,30 hod. oživí náměstí T.G.M. v Rožnově pod Radhoštěm pořad Valaši sa scházajú, ze kterého bude odcházet v 10,00 hodin krojovaný průvod s alegorickými vozy do Valašského muzea. V jeho Komorním amfiteátru začíná již v 10 hodin odzemkářská soutěž Kdo vyskočí, ten je chlap! Na tomtéž jevišti pak festival pokračuje dalšími pořady až do pozdních nočních hodin. Na pódiu pod lípou a u rybníčka budou probíhat programy valašských souborů a muzik od 12 hodin.

Nedělní slavnosti zahájí v 10,30 hod. pořad Rok dětí na valašské dědině a celé slavnosti uzavře ve 14,30 hod. pořad k 80 výročí Valašského muzea v přírodě Ej toč sa děvča, toč sa.

V programech Rožnovských slavností budou účinkovat folklorní soubory a skupiny:
BAČA z Valašského Meziříčí, BARTOŠŮV soubor ze Zlína, BESKYD ze Zubří, DÚBRAVA z Valašských Klobouk, JASÉNKA ze Vsetína, JAVORNÍK z Nového Jičína, KARLOVJANKY z Velkých Karlovic, LIPTA z Liptálu, OVČÁK z Hovězí, PORTÁŠ z Jasenné, RADHOŠŤ z Rožnova p.R., RADHOŠŤ z Trojanovic, RUSAVJAN z Rusavy, SEDMIKVÍTEK z Frenštátu p.R., SOLÁŇ z Rožnova p.R., TROJÁK z Valašské Bystřice, VALAŠSKÝ VOJVODA z Kozlovic, VSACAN ze Vsetína.
Představí se rovněž řada dětských folklorních souborů. Programovou náplň slavností obohatí i soubory z Polska, Slovenska, Rumunska, Lotyšska a Osetie.

Souběžně s hudebními a tanečními programy budou v Dřevěném městečku po celou dobu slavností probíhat ukázky tradičních řemesel. Jim bude patřit zejména Setkání tradičních výrobců Valašska, které se uskuteční v neděli 3. července od 9,00 hodin v areálu Dřevěného městečka. V rámci galaprogramu festivalu v neděli od 14,30 hod. bude slavnostně představena publikace Rožnovský malovaný porcelán.

Hlavními pořadateli festivalu jsou Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a Folklorní sdružení České republiky.

Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas a Dětská tisková agentura. Mediální spolupráce Haló noviny

Festival podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Visegrádský fond, CAC Leasing, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský, Sdružení Tradice ČR a další sponzoři.

Úplný program festivalu bude doručen.

Podle podkladů Pavlíny Křenkové zpracoval Jiří Pokorný

Kontakt: Ing. Vítězslav Koukal, VMP Rožnov p. R.,Tel.: 571 757 111, Fax: 571 654 494, Mobil: 603 256 718, E-mail: kou@vmp.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 24.06.2005 v 13:52 hodin