MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pátek 14. srpna 2020

Pilky Lhotka sedmdesátileté

Folklorní soubor PILKY oslavil sedmdesátileté výročí svého založení na 12. Sochových národopisných slavnostech 2006.

Soubor založil pan Vincenc Socha /1903 - 1970/, řídící učitel ve Lhotce v roce 1936 spolu s členy hasičského sboru, pod názvem Národopisná skupina, později po válce vystupoval pod názvem PILKY. Za celou dobu byl velmi aktivní, jezdil po celé republice, po soutěžích, nahrával v rozhlase, několikrát se zúčastnil ve Strážnici. Pan Socha zemřel v roce 1970 po těžké plícní chorobě a soubor ukončil svou činnost na dlouhých dvacet pět let. Když v roce 1995 se obec Lhotka rozhodla uspořádat národopisnou slavnost na počest k 25. výročí od jeho úmrtí, byli osloveni bývalí členové souboru, zda by nevystoupil aspoň jeden pár. Nakonec na slavnostech vystoupilo osm tanečních párů a šest zpěvaček za doprovodu CM Kotků z Frýdlantu n.O. Od té doby již pravidelně vystupujeme každý rok, největší poctou bylo vystoupení letos ve Strážnici na MFF a na Sochových národopisných slavnostech.

U příležitosti našeho výročí jsme měli medailon, jako hosté s námi vystoupili Betka Herotová, Jára Mičulka a Karel Mrkva, kteří po dlouhé době přišli mezi nás a krásně nám zazpívali. Kristýnka Zlá zazpívala oblíbenou písničku své prababičky Koňaříkové "Podle meho okenečka", která ještě v osmdesáti letech ji zpívala na těchto slavnostech. Program byl připraven zcela ze sběru Vincence Sochy, doprovázela nás CM Vojtek z Ostravy s primášem Lukášem Velkým. Zavzpomínali jsme na naše bývalé členy i ty zemřelé. K výročí nám popřál předseda FOS ČR pan Zdenek Pšenica, ředitel České televize Mgr. Ilja Racek a starostka obce paní Růžena Kopčáková.
Do dalších let přeji nám všem hlavně zdraví a radost z lidové písničky a tance.

Pilky 2006

Poděkování patří Bětce Kožuchové, Mele Ševčíkové, Věrce Šimkové s přáním brzkého uzdravení, Janě Foldynové, CM Vojtek z Ostravy a také všem PILKAŘŮM a hostům.

Libuše Zlá

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Pilky, národopisný soubor
Zveřejněno 29.08.2006 v 23:39 hodin