MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 6. dubna 2020

Maleníček na Rožnovské valašce

Dva horké, červnové dny, 9. a 10. června 2007 byly horké i pro děti z Maleníčku i dětí ZUŠ Antonína Dvořáka v Lipníku nad Bečvou.

Dva horké, červnové dny, 9. a 10. června 2007 byly horké i pro děti z Maleníčku i dětí ZUŠ Antonína Dvořáka v Lipníku nad Bečvou. Předehrou bylo vystoupení ve finále pěvecké soutěže "Zámecký klíč" v Přerově, Michalky Matuškové za doprovodu ZUŠ pod vedením paní učitelky Nosálové. Druhé místo Michalky v poměrně silné konkurenci, bylo velkým úspěchem.

Poté se jelo na Rožnovskou valašku. Maleníček společně s muzičkou ZUŠ tam měl velmi náročný program. Soutěžní vystoupení souboru, soutěžní vystoupení zpěváků v Trylcích Jaroslava Juráška, náročné vystoupení s pohádkou o vodníku Kašňákovi a vystoupení v galaprogramu Rožnovské valašky.

Vše, takřka v poklusu. Děti Maleníčku i muzičky si zazpívaly a ukázaly zaplněnému amfiteátru své taneční umění, radost z pohybu. Co sólová písnička, to velký potlesk, s poznámkou: "Kde oni berou ty zpěvačky"?. Pořad paní Kohoutkové a Matuškové měl jiskru i myšlenku. Z jistou dávkou rozpaků i hrdostí jsem poslouchal pochvalné mluvení lidí, sedících na lavičkách kolem mne. Maleníček a děti zaujaly nejen posluchače, ale i odbornou porotu a také i organizátory. Vyjádření ředitele festivalu pana plukovníka Majkuse v rozhovoru se mnou vyzněl jednoznačně: "Maleníček je bez diskuse nejlepší dětský soubor a v posledních letech udělal velký umělecký skok ve své činnosti".

Vidět zástupce Maleníčku paní Kohoutkovou s doprovodem dětí a společně s politickou a kulturní reprezentací České republiky na jevišti byl velký a nezapomenutelný zážitek vzbuzující hrdost nad nepomíjitelností folkloru a ctí Maleníčku.

Maleníček
Maleníček

To co se dělo v zákulisí, v náhlém dešti a co děti překonávaly, věděli jenom ti, co se podíleli na přípravě. Z potoka po vybrouzdání na jeviště a po odtančení opět se ohonem ochladit do potoka, však děti tancovaly na boso. Bylo to tradičně velmi složité a náročné. Připravené kroje paní Marušky Bednářové a Fanynky Barčíkové opravdu zářily čistotou.

Rožnovská valaška pro Maleníček a ZUŠ skončila radostně a úspěšně. První místo Michalky Matuškové v pěvecké soutěži o Trylky Jaroslava Juráška a tedy 1. místo o titul Laureátka 15. ročníku Rožnovská valaška 2007 s doprovodem souboru ZUŠ, bylo velmi půvabným vystoupením.

I děti Maleníčku si dovezly první místo a titul Laureáta, jako jediný dětský soubor i když v Rožnově byla velká konkurence, takřka profesionálních souborů. O doprovod vítězného pořadu "U rybníka, u potoka" se postaraly dvě flétnistky Miluška Sotolářová a Nikolka Chovanečková.

Návrat v autobuse z Rožnova ukázal, že toho měli všichni dost, radostí i vyčerpání.
Poděkování patří za vzornou reprezentací Lipníku všem členům souboru Maleníčku, muzičce ZUŠ za vedení paní učitelky Nosálové, rodičům za pochopení, zřizovateli SVČ a lipenské posádce zastoupené panem Milanem Dobrotkou, který je Maleníčku velkým přítelem obdivovatelem a často i jeho zástupcem. Můj obdiv patří vedoucí souboru paní Květě Kohoutkové, také proto, že na ni visela zodpovědnost za celkové úspěšné zvládnutí těchto velmi dvou náročných dnů.

Ivan Novák

Tisková zpráva o festivalu:

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 14.06.2007 v 23:55 hodin