MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Středa 27. května 2020

X. jubilejní Selské slavnosti v Holašovicích

Tisková zpráva
X. jubilejní Selské slavnosti v Holašovicích
22. - 23. 7. 2006

Informace o přípravě jubilejního 10. ročníku Selských slavností Holašovice 2007

Nad letošním, jubilejním desátým ročníkem Selských slavností v Holašovicích, převzali záštitu hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník, poslanec PS PČR Libor Ambrozek, poslanec PS PČR za Jihočeský kraj Vítězslav Jandák a předseda FOS ČR Zdeněk Pšenica. Akce se uskuteční v tradičním termínu červencového prázdninového víkendu ve dnech 21. - 22. 7. 2007.

Akce je zasazena do prostředí návsi malebné vesničky Holašovice, kde se její půdorys do dnešní doby dochoval ve svém středověkém tvaru a také jednotlivá stavení, soustředěná kolem prostorné návsi, stojí dosud v podobě, jakou jim vtiskli jejich stavitelé v druhé polovině 19. století. Jde o podobu známého a jedinečného barokního stavitelského slohu známého pod názvem jihočeské selské baroko. Po zásluze byla tak obec Holašovice v roce 1998 v Japonském Kjóto zapsána do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Zřejmě toto "pohádkové" prostředí, neobyčejný styl, ráz a folklór těchto slavností jim vtiskl za dobu svého konání výsostné postavení v rámci podobných akcí v celé České Republice.

Základem této dvoudenní lidové slavnosti je pořádání "dobového lidového jarmarku" s ukázkami tradičních i netradičních lidových řemesel z celé České republiky a ze Slovenska. Návštěvníky vyhledáváno je zejména předvádění původních řemesel a technik, které vytváří velmi působivou podívanou na zručnost a cit pro tradiční lidovou výrobu, která se váže k časům dávno zapomenutým. Předvádění jednotlivých výrob je prováděno původními technikami a výrobními postupy řemeslníky v lidových dobových kostýmech. Cílem akce je návštěvníkovi, nabídnout, připomenout a snad i vytvořit pouto k živení a udržování lidových tradic a živé kultury ne jako k něčemu archaickému, ale jako k hodnotě, která člověku pomáhá ve složitých životních křižovatkách.

Z pestré škály nabídky cca 230 umělců a tvůrců návštěvník může na jednom uceleném prostoru shlédnou ukázky či zakoupit výrobky z paličkované krajky, tkaných oděvů, výrobky z kůže či proutí, svou zručnost dále představí pestrá škála keramických tvůrců, řezbářů, nožařů, mincovníků, dráteníků, kovářů, hrnčířů atd..

Organizátorem celé akce je Obec Jankov a organizátoři navázali spolupráci s celou řadou zajímavých a významných partnerů. Dobrou spolupráci Obec navázala s hetmanstvím Jihočeského kraje, Folklorním sdružením ČR s dalšími významnými firmami.

Letošní jubilejní ročník bychom chtěli ještě více obohatit kulturním program. Organizátoři opětovně plánují, že hosty letošních Selských slavností bude mnoho folklorních souborů nejenom z Čech a Moravy, ale chceme do skladby programu zahrnout i podívanou na kulturu a folklór jiných zemí (zejména Slovensko, Chorvatsko či Řecko a Rakousko). Rádi bychom také přivítali jeden exotický soubor jako zpestření akce. Organizátoři slibují, že i v tomto ročníku budeme moci přivítat také folklorní soubory a ostatní účinkující z blízkých i vzdálenějších koutů Evropy.

Návštěvníci Holašovic tak mají možnost porovnat rozdílnosti kultur a folklóru a seznámit se s lidovými zvyky a obyčeji jednotlivých zemí. Snaha organizátorů, aby se Holašovice staly místem potkávání jednotlivých kultur a staly se dalším místem pořádání Mezinárodních folklorních festivalů a slavností v České republice se dle výsledků minulých ročníků zdařila Holašovice si již tento status získali a byly na tento seznam zařazeny. Je však potřeba nadále toto postavení rozvíjet a upevňovat, k čemuž přispěje samozřejmě i účast návštěvníků.

Také proto v letošním programu nebude chybět vystoupení jarmarečních zpěváků, ještě pestřejší škála divadelních představení pro děti i dospělé, ani jihočeští heligonkáři se svými oblíbenými "lidovkami". Program zpestří tradiční šermířská klání, chytání Jihočeského kapra z kádě do ruky, kejklíř, kouzelník a jiné atrakce pro malé i velké.

Každý, kdo v době konání Selských slavností do Holašovic zavítá si jistě z nabízené skladby programu vybere a věřte, že organizátoři nezapomněli ani na občerstvení. Z pestré škály nabídky různých druhů piva bude možno ochutnat z pečeného selete, klobás, grilovaných kuřat, vepřových či hovězích steaků, medoviny, kozího sýra, domácích preclíků, marcipánu, staročeského trdla, zdobených perníků či pravých Holašovských koláčů.

Na tomto jubilejním ročníku Selských slavností bychom rádi slavnostně smluvně stvrdili spolupráci mezi partnerskými obcemi UNESCO Holašovice ČR a Vlkolínec SR i za účasti zástupců a představitelů krajské samosprávy a parlamentu České a Slovenské Republiky.

Záměrem celého snažení Obce je uchování, podpora a rozvoj jihočeské tradice staročeské lidové pouti, jelikož máme za to, že je to naše poslání vzhledem k dědictví našich předků na současnou generaci, kterou stále více pohlcuje a protíná automatizace a digitalizace všedního života.

Mediálními partnery slavností jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura, Faktor 104,3, Jihočeské deníky Bohemia, Gimi Televize a Informační server www.borovice.cz. Slavnosti podporují Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Jihočeský kraj, ACR Alfa, Kooh-i-noor, a.s., ČEZ - Elektrárna Temelín, Budějovický měšťanský pivovar, a.s., Ateliér Malec, Dopravní podnik města České Budějovice, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský, Jihočeské tiskárny, a.s., ZD Jankov, TOI TOI s.r.o. a další.

Další informace pro zájemce na www.holasovice.eu

Srdečné pozvání všem !

Jan Jílek
Starosta Obce a ředitel slavností
OÚ Jankov-Holašovice
Kontakt:
e-mail: jan.jilek@popron.cz
GSM: +420 775 106 025
Tel.: 387 982 133, mob.: 775 106 025

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 10.07.2007 v 23:57 hodin