MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Sobota 22. února 2020

Tvůrčí dílny primášků v Rožnově pod Radhoštěm

Tvůrčí dílny primášků 9. - 15. 7. 2007 v Rožnově pod Radhoštěm

Tvůrčích dílen se zůčastnilo 5 dětí z Moravy a 2 ze Slovenska. Byli to:

Kateřina Zetková
Libor Macháček
Michal Šabršula
Michal Uhříček
Jakub Cibira
Matej Kubala
Amálie Lasáková
Rožnov p. R.
Želetice u Kyjova
Zlín
Brno
Liptovský Mikuláš
Trenčín
Ostrava
CM Šergac
CM Babí lom
Bartošův dětský soubor
Brněnský Valášek
CM Cibirovci
FS Trenčan
CM Kovaliček

Lektory byli:
- Drahomíra Klimková (primáška CM Javořina)
- Miroslav Hlosta (dlouholetý primáš CM Technik)
- Ján Kružliak (primáš muziky FS Lipa)

Tvůrčí dílny letos probíhaly od pondělí 9.7. do pátku 13.7. na rožnovské ZŠ 5. května vždy od 9:00 do 15:00 s přestávkou na oběd. Od rána byly každý den na programu tři hodiny s jednotlivými lektory, a po obědě poslechová hodina a nácvik na nedělní závěrečné vystoupení. Paní ředitelka školy nám vyšla velmi vstříc a myslím, že i nájemné za pětidenní pronájem tříd bylo přijatelné. Také jsme uvítali možnost úschovy velmi drahých houslí v místnosti ředitelny, která byla v době mimo provoz školy chráněna bezpečnostním zařízením. Každý den proběhly hodiny s jednotlivými lektory, z nichž každý se věnoval jednomu z aspektů primášování a po přestávce na oběd poslechová hodina, během které lektoři prezentovali úpravy lidových písní v podání renomovaných cimbálových muzik podle svého výběru, a nácvik na závěrečné vystoupení.

V sobotu se pak dílny přesunuly do budovy Sušáku Valašského muzea v přírodě, kde dopoledne probíhal nácvik na závěrečné vystoupení společně s cimbálovou muzikou Kotár. V neděli pak ještě během dopoledne proběhla krátká zkouška s cimbálovkou a na řadu přišlo závěrečné vystoupení na komorním amfiteátru Dřevěného městečka. Primášci i muzika podali i přes obrovské horko skvělý výkon a koncert se musel všem, kteří v tomto počasí našli cestu do Valašského muzea, líbit.

Spolupráce s lektory a jejich činnost samotná byla bez jakýchkoliv problémů. Paní Klimková a pan Hlosta již mají zkušenosti z minulého ročníků dílen a tak byli dobře připraveni a přinesli několik zajímavých nápadů pro příští ročník. Paní Klimková nejen jako vynikající primáška, ale také jako učitelka houslí zvládá tuto úlohu naprosto bravurně a je pro celé dílny velkým přínosem. Ocenit také musím to, že před loňskými dílnami připravila koncepci práce lektorů, která dala celým rožnovským dílnám směr a potřebný systém. Také děti naučila a společně i na závěrečném programu odehráli rumunského Slavíka, což byl zlatý hřeb celého závěrečného vystoupení. Slovenský lektor Ján Kružliak i díky svému věku, kterým byl z těchto tří lektorů dětem nejblíže, přinesl trochu jiný, a nutno říct velmi přínosný, přístup k jednotlivým lekcím a dokázal děti naučit velmi těžké skladby, jakými Vrcharský plač a Vzpomienky na Samka bezesporu jsou. Přinesl také schopnost ještě více všechny primášky nadchnout pro společný cíl.

Myslím, že dětem se celotýdenní dílny velmi líbily a mnoho jim daly. To dokazuje i to, že jsem od nich neslyšel za celou dobu jedinou negativní reakci.

Pavel Jakubík
garant tvořivé dílny primášci
produkční a programové odd. Valašského muzea v přírodě, Rožnov pod Radhoštěm

DALŠÍ INFORMACE: Rožnov pod Radhoštěm
Zveřejněno 06.08.2007 v 22:11 hodin