MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pátek 27. listopadu 2020

XIII. Sochovy národopisné slavnosti

Tisková zpráva
25. srpna 2007 - Lhotka pod Ondřejníkem

Prázdniny se jako každý rok nečekaně rychle přehouply do druhé poloviny, a to kromě jiného znamená, že další ročník Sochových národopisných slavností klepe na dveře a jeho přípravy jsou tedy v plném proudu. Letos, 25. srpna, se uskuteční již XIII. ročník slavností.

logo

Během soboty se v několika pořadech představí tentokrát šestnáct souborů nejen z našeho regionu. Z dětských souborů to budou: Valášek z Kozlovic, Malý Grunik z Ostravice, Ondrášek z Frýdku-Místku, Hlubinka z Ostravy, Třebovjaček z Ostravy a Malé Zálesí z Luhačovic. V pořadu dospělých souborů vystoupí Valašský Vojvoda z Kozlovic, Grunik z Ostravice, Cimbálová muzika Vojtek z Ostravy, RukyNaDudy a Spol., Ostravica z Frýdku-Místku, Poľana z Brna a chybět nebudou ani domácí Pilky. Program doplní zahraniční soubory Bierowanie z Jasienice (Polsko) a Mostár ze slovenského Brezna.

Celý program bude již tradičně zahájen ve 13.30 hod shromážděním u pamětní desky Vincence Sochy a následným průvodem všech účinkujících do areálu slavností. Tanečníci, zpěváci a muzikanti se postupně představí v pěti pořadech:
14.30 hod - "Od jara do podzimu" (pořad dětských souborů)
16.00 hod - "Příběhy písní a tancem vyzpívané" (hlavní pořad dospělých souborů)
18.00 hod - "Medailon pro Věrku Šimkovou"
19.00 hod - "Ať se tu tancuje, ať se furt zpivo" (Ondřejnica slaví, Poľana a Bierowanie se veselí)
20.30 hod - "Zo srdca" - pořad slovenského folklorního souboru Mostár
Po skončení programu následuje jako vždy lidová veselice. Ke zpěvu, k tanci či k poslechu hrají muziky zúčastněných souborů.

Kromě pestrého programu čeká návštěvníky slavností samozřejmě také mnoho specialit domácí kuchyně.

K dispozici pro diváky bude opět speciální autobus:
"Jízdní řád": 13.00 hod - Kozlovice od nákupního střediska - Lhotka, 13.50 hod - Frýdlant n. O. od nádraží ČD - Palkovice Tomis - Lhotka, 16.30 hod - Lhotka - Frýdek-Místek, 22.00 - odjezd svozového autobusu ze Lhotky (trasa podle zájmu)
Po skončení programu bude zábava pokračovat při lidové veselici s cimbálovými muzikami.

Hlavními pořadateli Sochových národopisných slavností jsou Klub žen a Obecní úřad ve Lhotce ve spolupráci s Krajským úřadem Moravskoslezského kraje, Ministerstvem kultury ČR a Folklorním sdružením České republiky. Záštitu nad nimi převzali poslanci Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jiří Carbol a Petr Rafaj, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Petr Adamec a ředitel studia ČT Ostrava Ilja Racek.

Generálním partnerem slavností je společnost MITTAL. Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel Zlaté stránky, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, časopis Folklor a Informační server www.borovice.cz. Významnými partnery jsou také Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Moravskoslezský kraj, DRILLING TRADE, s.r.o., ACR Alfa, OSA - Ochranný svaz autorský a ostatní sponzoři.

Pozvánka na slanosti:

Zpracovala: Růžena Kopčáková, ředitelka festivalu

Kontakt:
Růžena Kopčáková, ředitelka festivalu
e-mail: oulhotka@iol.cz
tel.: 558 661 850

2006

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 24.08.2007 v 23:44 hodin