MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Neděle 29. listopadu 2020

Zachraňte Ondráš!

PETICE OBČANŮ
Zachraňte Ondráš!
poslancům a senátorům Parlamentu České republiky

Tisková zpráva
Na zaplněném nádvoří hradu Špilberk v Brně byla 26. června večer předsedou Folklorního sdružení České republiky Zdeňkem Pšenicou vyhlášena petice občanů "Zachraňte Ondráš!", adresovaná Parlamentu České republiky. Stalo se tak na zahajovacím koncertu Letních folklorních večerů F - scéna 2008, jejichž hlavním organizátorem je právě zrušený Vojenský umělecký soubor Ondráš. Více než tisícovka diváků dala hned na místě najevo rozhodnutí "svůj" soubor bránit a přímo na místě byly pod petici připojeny první stovky podpisů.
Petici je možné podepsat v sídle Folklorního sdružení České republiky na Senovážném náměstí 24 v Praze 1 a v jeho informačním středisku v Jeruzalémské ulici v Praze 1. Petice s podpisovými archy bude k dispozici také na lidových slavnostech a mezinárodních folklorních festivalech v celé republice. Je možné je také stáhnout na webových stránkách www.folklornisdruzeni.cz a podepsané zaslat v originálech (neplatí zaslání elektronicky) na uvedenou adresu sdružení, případně na adresu Jozef Kozub, Drobného 54, 602 00 Brno.
Plné znění petice následuje.
Jiří Pokorný , 27.6. 2008Dne 20. června 2008 se veřejnost dozvěděla z denního tisku o zrušení Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ. Argumenty uváděné v souvislosti se zrušením souboru považujeme za nepravdivé a poškozující dobré jméno souboru.
VUS ONDRÁŠ, který si letos připomíná 54 let od svého vzniku, je vynikajícím uměleckým tělesem celostátního významu s mezinárodním věhlasem. Celých 54 let reprezentuje - nejen Armádu České republiky - při vystoupeních pro vojenské útvary a zařízení, pro státní subjekty a organizace, na folklorních slavnostech a festivalech, na koncertech pro děti a mládež a na zahraničních cestách. (v posledním období uskutečnil v průměru 180 vystoupení ročně, s návštěvností cca 100 000 diváků/rok).
Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je ve svém oboru jedinečným subjektem nejen v Armádě ČR, ale v rámci celé České republiky. Je jediným uceleným tělesem, které uchovává hodnoty tradiční lidové kultury obohacené jejich uměleckou úpravou, uměleckým zpracováním v hudební a taneční interpretaci.
V rámci národního folklorního hnutí je soubor ONDRÁŠ jednoznačně nenahraditelný a nezástupný. Jeho zrušením by se zahodil jeden z pokladů národní kultury této země a evropské kultury vůbec a došlo by k nenahraditelným škodám a k neobnovitelné ztrátě duchovních hodnot.
V Brně dne 26. 6. 2008

Petici sestavil petiční výbor ve složení

- Zdeněk Pšenica, předseda Folklorního sdružení ČR, Lesní 619/A, 289 23 Milovice n/L.
- Jozef Kozub - za vedení DFS Jánošíček, Drobného 54, 602 00 Brno
- Vlastimil Fabišik - občan Brna, Chodská 19i, 612 00 Brno
- Petr Pinkas, občan Brna, J.Babáka 9, 612 00 Brno
- Renata Gaillyová - občanka Brna, Veveří 58, 602 00 Brno

PETICE - podpisový arch v DOC

Fotografie z vystoupení a z vyhlášení petice

Ondráš
Pšenica

Reakce studia VEMORI na situaci:
http://www.vemori.cz/lite/ondras/ondras.htm

A ještě zpráva z Folklornetu (klik)

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 29.06.2008 v 21:00 hodin