MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Středa 28. října 2020

Zámecké sály se vrátily.

Po více než dvouletém úsilí se podařilo v prostorách východního křídla Bílého zámku v Hradci nad Moravicí upravit a otevřít prostory tří sálů do podoby, jakou měly v dobách knížat Lichnovských.

Originální nábytek, koberce, kamna, doplňky. Vše přesně tak, jak bylo zaznamenáno na dobových fotografiích. Včetně vzorů tapet a malby na zdi.

" Snažili jsme se vše udělat tak, jak je zachyceno nafotografiích z roku 1902. Pokud byly k dispozici, využili jsme skutečně originální nábytek, obrazy i doplňky," vysvětlila Eva Kolářová, která ač sama správkyně nedaleké Raduně, byla velkou oporou při vzniku celé expozice v Hradci.

"Je to úžasné, procházet se těmito prostory. Skutečně na každého dýchne nádherná doba počátku minulého století," říká o nové části prohlídkového okruhu na zámku kastelán Radomír Přibyla. Sám byl zasažen plnou silou. "Nedokázal jsem té atmosféře odolat. Musel jsem si zahrát na originálním kulečníku knížete Lichnovského. Asi deset minut jsem strkal do koulí a byl nadšený," svěřil se kastelán.

Nově zrekonstruované jsou tři sály - kuřácký, kulečníkový a rokokový salon, zvaný také čajový dámský. Všechny tyto nádherné prostory od konce druhé světové války sloužily k jiným účelům.

Poprvé je návštěvníci v nové kráse viděli v pátek. Bylo jich tolik, že průvodkyně musela absolvovat prohlídku hned několikrát. Dokonalé. Povedené. Úžasné. Taková slova pochvaly si vysloužili pracovníci zámku za novou expozici.

Malou fotoprohlídku po nových sálech najdete na www.opavsky.denik.cz.

Martin Kus
Moravskoslezský deník, Krnovské noviny ze dne 16.června 2009

Zveřejněno 16.06.2009 v 10:00 hodin