MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pondělí 30. listopadu 2020

Přêndite do Kostelca na hanácké bál

V sobotô 30. ledna, mráz nemráz, kriza nekriza, se ôskôteční jôž 34. hanácké bál v Kostelcô na Hané. Zvané je každé, kdo si rád zatancôje, zazpívá, zaôjme ho hanácké folklór nebo neco dobryho k pití čê snědkô.

Víte, tradica techto bálu začala v Kostelcô hneď v rokô 1946, kdê narodopisni pracovnici a nadšenci ôspořádalê 1. hanácké bál. Nadšeni pro takovó společenskó ôdálosť bévalo, deckê velêky a kostelecká sokolovňa praskala ve švech. Ê náš sóbor mosel dělat bále dva, protože po pauze, kdê bêla ô nás sokolovňa zavřená, bêl o takové reprezentačni ples na urovni velêké zájem.
Leta letóci k nám do Kostelca jezdijó naši kamarádi z Kojetina če Hrôškê. Že sóbor kostelecké ê kojetinské měle a majó hodně společnyho svědčí ê sténaké název "Hanácká beseda" ô nás v Kostelcô včêl "Kosíř". To si boďte jisti, že o pěkné program bôde ô nás na bále dobře postarany, dêť tam bôdemê třê hanácky sóbore, z Kojetina, z Hrôškê ê ten náš. Dež jož se taková chasa do teho posti, tož to jistě bôde stát za to a o zábavô nebôde nóza.
Co takê přetrvalo z minôlosti až do dnešnich dní a nemělo bê to na správnym hanáckym bálô chêbět, só pravy hanácky vdolkê. Nemêslete, to nésó vdolkê, ktery bêste strčêlê do hôbê zajednó. Ten se mosi panečkô pěkně rozkrájet, protože je velêké pomalô jak kolo od voza. Deť takovy vdolkê se pikávalê v pecê, só pěkně trnčeny, s tvarohovó nádivkó, hrozinkama a dobrym posépátkem. Protože kostelečti hanáci na tradice opravdô držijó, nemajó o vařeni trnek jenom pásmo na svéch vêstopenich, ale tôto dobrotô z kadlátek skôtečně sami na měděnym kotle poctivě vařijó. Přendite okoštovat, zarôčeně Vám naše vdolkê s pravéma trnkama bôdó šmakovat. A pro mlsny jazéčkê bôdó ê maly vdolečkê. Ešče pro Vás nachêstámê takê inši dobrotê, abêste snaď nemělê hlad. Ze zemskéch jablek dobré salát, takê kósek prasátka, pro jinó chôť dobré guláš čê smaženy kôřátka. Tož meslim hlad mět nebôdete a žižeň jož vubec né, deť máme pro Vás nachêstany pivo, vino, gořalkô a co kdo snese. K tancô ê poslechô bôde hrát kapela "AXEL" z Olomóca a dêž všecko toto bôde doplněny krásó hanáckéch kroju, tož ôznéte sami, nebêla bê to škoda nepřêjit?
Předprodej vstôpenek bôde od 25. ledna 2010 na Městskym óřadě v Kostelcô na Hané ô sl. Grygarové tel.: 582 374 951.
Všeckê Vás srdečně zvó a na Vášô návštěvô se těšijó hanáci ze sóborô Kosíř z Kostelca na Hané.

V. M.

Info: kosir.kostelec@centrum.cz

Kosiř 2009
Kosiř 2009
Zveřejněno 25.01.2010 v 13:07 hodin