MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Sobota 15. srpna 2020

Přerovské Horní náměstí opět ovládne folklor

Okamžik dlouho očekávaný příznivci lidové kultury je konečně zde. Již tento víkend totiž proběhne na přerovském Horním náměstí čtvrtý ročník Folklorního festivalu V zámku a podzámčí.

Pořadatelé z Folklorního souboru Haná Přerov si pro návštěvníky připravili bohatý program, během kterého vystoupí 15 souborů a skupin a celkem 300 účinkujících. Pozvání přijaly nejen domácí soubory z Hané, Valašska, Lašska a Kopanic, ale také dva dětské soubory ze Slovenska a Srbska. Organizátoři nezapomněli ani na nejmenší, kterým bude věnován speciální vzdělávací program, soutěže a finále pěvecké soutěže. Naopak pro dospělé je na sobotu 19. června nachystána soutěž v pití piva Vivat Ječmen, která začne registrací účastníků v 15.15 hodin. Součástí festivalu bude také jeho poslední pořad, muzikál Ječmínek, který se odehraje v kulisách středověkých hradeb u řeky Bečvy. Začne v sobotu ve 21.00 hodin.

Pátek 18. června bude ve znamení vzdělávacích pořadů pro děti a společenského posezení a zatančení u cimbálu, které začíná v 18.00 hodin na nádvoří přerovského zámku. Kromě domácího souboru Haná Přerov a Hanácké môzêky Litovel vystoupí valašský soubor Rusavjan Rusava se svou cimbálovou muzikou a na návštěvníky čeká i večerní překvapení přerovské taneční skupiny Buke. Vstup na akci není nijak omezen, vstupné je dobrovolné.

Sobotní program začne vystoupením srbského dětského souboru KUD Branko Markovič z Bělehradu a slovenského souboru Rozmarija z Prešova. Následovat bude finále dětské pěvecké soutěže O zámecký klíč, ve které se ve čtyřech kategoriích utká za doprovodu cimbálové muziky Primáš celkem 12 soutěžících ve věku od 4 do 15 let. V odborné porotě zasedne Věra Cimbálníková, Věra Jahodová, Květa Kohoutková a Karolína Pyrochtová. Po skončení pěvecké soutěže si mohou návštěvníci ještě jednou poslechnout cimbálovou muziku Primáš. Ve 14.00 hodin pak začne pásmo Haná země požehnaná, ve kterém předvedou hanácké soubory Cholinka Cholina, Klas Kralice a Olešnica Doloplazy sklizeň různých zemědělských plodin. Po krátké přestávce, během které se bude soutěžit v pití piva, se od 15.45 hodin představí v pořadu Za našima humnama soubor Grunik Ostravice, Holúbek Ostrava, Kopaničář Starý Hrozenkov a Rusavjan Rusava. Ačkoli bude festival oficiálně ukončen v 17.30 hodin, čeká na příznivce folkloru i rockové hudby ještě jeden pořad. Muzikál Ječmínek připravila pod taktovkou Tomáše Barboříka ze souboru Haná Přerov hudební agentura Ageum. Kromě členů kapely Pohoda5 se v různých rolích představí také členové dalších přerovských kapel, např. Fórum, Primáš, Spocená uklízečka, Šediváci.

2010

Pořadatelem celé akce je Folklorní soubor Haná Přerov, spolupořadateli Muzeum Komenského v Přerově, o. s. Cukrle Přerov, Folklorní sdružení ČR a Ageum, umělecká a reklamní agentura společnosti Motor Expert s. r. o. Finančně akci podpořilo statutární město Přerov, Olomoucký kraj a Ministerstvo kultury ČR. Festival je zaštítěn primátorem statutárního města Přerova Jiřím Lajtochem, hejtmanem Olomouckého kraje Martinem Tesaříkem a jeho náměstkem Radovanem Rašťákem. V rámci akce dojde k dopravní uzavírce Horního náměstí (19. června od 9.00 do 19.00 hodin) a ulice Pod Valy/Spálenec (19. 6. 2010 od 20.00 do 23.00 hodin). Na sobotu 19. 6. je zajištěn stánkový prodej na Horním náměstí.

Mgr. Lubor Maloň
ředitel folklorního festivalu
V zámku a podzámčí
tel.: 732 119 050
malon@prerovmuzeum.cz

Folklorní soubor Haná Přerov
U Bečvy 1
750 02 Přerov
hanaprerov@seznam.cz
www.hanaprerov.cz

DALŠÍ INFORMACE: Haná, folklorní soubor
Zveřejněno 15.06.2010 v 21:43 hodin