MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Neděle 25. října 2020

SOCHOVY NÁRODOPISNÉ SLAVNOSTI - LHOTKA POD ONDŘEJNÍKEM

Je řada velkých měst, která pořádají velké folklorní festivaly. Folklor je však doma především na vesnici. Řídící učitel školy ve Lhotce pod Ondřejníkem, pan Vincenc Socha, sesbíral v kraji okolo Ondřejníka na 1200 lidových písní a 160 tanců. Jeho přínos pro uchování těchto pokladů tradiční lidové kultury si každoročně připomínají pořadatelé a návštěvníci Sochových národopisných slavností, jejichž VIII. ročník se uskuteční v sobotu 24. srpna 2002.

Účastníci slavností se sejdou na přijetí u starostky obce (a současně i ředitelky slavností) paní Růženy Kopčákové ve 12,30 hodin. Ve 13,30 hodin bude následovat shromáždění u pamětní desky Vincence Sochy a průvod do areálu slavností. 13 folklorních souborů pak v průběhu odpoledne a večera vystoupí v 5 připravených programech.

Po slavnostním zahájení ve 14,30 hodin se nejprve divákům představí svými programy dětské folklorní soubory Valášek (Kozlovice), Malá Ostravica (Frýdek-Místek), Hurčanek (Palkovice), Holubjanka (Kunčice pod Ondřejníkem) a Grunik (Ostravice).

Mezi dospělé účastníky slavností letos budou patřit Pilky (Lhotka), Valašský vojvoda (Kozlovice), Ostravica (Frýdek-Místek), Ondřejnica (Stará Ves nad Ondřejnicí), Grunik s Cimbálovou muzikou Vojtek (Ostravice), Skaličan (Skalica - Slovenská republika), Slovácký soubor Kyjov a Cimbálová muzika Technik z Ostravy. Ti se postupně všichni představí v pořadech "Láska opravdivá", "Vystoupení souboru Ondřejnica a jeho hostů" a ve večerním pořadu "Struny a pentle". Po nich následuje lidová veselice.

K pochutnání budou napečeny domácí koláče a cukroví, z dalších domácích specialit uvedeme např. zelňačku, bramborové placky, grilovaná uzená žebra, klobásky, vepřenky ...

Pořadateli slavností jsou Klub žen a Obecní úřad ve Lhotce, Ministerstvo kultury ČR a Folklorní sdružení ČR, generálním sponzorem je Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice. Záštitu nad festivalem převzal pan Ilja Racek, ředitel České televize Ostrava.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 13.08.2002