MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Pátek 27. listopadu 2020

IX. ročník SOCHOVY NÁRODOPISNÉ SLAVNOSTI
23. srpen 2003

Dne 23. srpna 2003 se ve Lhotce pod Ondřejníkem konají opět Sochovy národopisné slavnosti.

Dne 23. srpna 2003 se ve Lhotce pod Ondřejníkem konají opět Sochovy národopisné slavnosti.
V letošním roce se již jedná o deváté pokračování násilně přerušené tradice, kterou svého času založil významný sběratel lidových písní a tanců z kraje okolo Ondřejníka, řídící učitel místní školy Vincenc Socha. Od jeho narození uplynulo letos přesně sto let.

Pořadatelem slavností je Klub žen ve spolupráci s Obcí Lhotka, za podpory Ministerstva kultury České republiky, Folklorního sdružení České republiky a Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. Záštitu nad slavnostmi převzali ředitel České televize Ostrava Ilja Racek a náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Jiří Carbol.

Celý program nese název Pocta Vincenci Sochovi. V několika pořadech se pak představí převážně lašské soubory, které čerpají ze sbírek V. Sochy. Diváci uvidí soubory Malá Ostravica, Ostravička a Ostravica z Frýdku-Místku, Koťata a CM Kotci z Frýdlantu n.O., Pilky ze Lhotky, Grunik z Ostravice, Hlubina a CM Vojtek z Ostravy, Valášek a Valašský vojvoda z Kozlovic. Ze Slovenska se představí dětský soubor Pilsko z Oravské Veselé a soubor Detva z Detvy.

Program bude zahájen ve 13.30 hod. shromážděním všech účinkujících u pamětní desky V. Sochy a následným průvodem do areálu slavností.
Ve 14.30 hod. uvidí diváci pořad dětských souborů, v 16.00 hod. pořad dospělých souborů, v 18.30 hod vystoupí soubory Pilky a Hlubina a ve 20.30 hod. soubor Detva.
Na závěr slavností je připravena lidová veselice při cimbálových muzikách až do bílého rána. Pro návštěvníky slavností je v krásném přírodním areálu připraven nejen zajímavý program, ale také bohaté občerstvení.

Generálním sponzorem slavností je Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice.

Hlavními mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas v rámci 80. výročí zahájení vysílání, Mediatel Zlaté stránky a Radio Proglas. Významným partnerem je také Ochranný svaz autorský (OSA), CAC Leasing, a.s. Praha a Sdružení Tradice ČR.


Zpracoval: Zdeněk Pšenica 3.7.2003

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 01.08.2003 v 19:10 hodin