MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Úterý 2. června 2020

16. ročník festivalu s mezinárodní účastí "SETKÁNÍ S FOLKLÓREM"

Hradec Králové a Hrádek u Nechanic 20.-22. srpna 2004

S lidovou písničkou "Od Šumavy k Tatrám"

Letošní ročník festivalu SETKÁNÍ S FOLKLÓREM přivedl do Hradce Králové soubory, které se sjely z míst, ležících na této pomyslné linii.

Chodský soubor MRÁKOV přivezl písničky a tance plné temperamentu, veselí a radosti ze života. Však ty jejich písničky všichni dobře známe! Zpíváme si je často právě ve chvílích, kdy se radujeme a když je nám dobře u srdce.

Vezmeme-li to z Chodska šikmo na severovýchod, ocitneme se v metropoli východních Čech. Tady, v Hradci Králové, jsou doma dva soubory: KVÍTEK a DOUBEK. Ještě nedávno to byl soubor jeden, ale i dnes mají oba soubory mnoho společného. Pro návštěvníky festivalu si připravily písničky a tance, které mají sami rádi a kterými chtěli potěšit i je.

VONIČKA zastupovala na tomto festivalu Moravu. Přijela, aby nám přiblížila folklór regionu Těšínského Slezska a Lašska, rodiště slavného hudebního skladatele Leoše Janáčka.

A TELGÁRTČOK je právě tím souborem, který dokládá pravdivost našeho podtitulu. Jeho domovem je městečko Telgárt, ležící pod úpatím Nízkých Tater, v údolí pod Kráĺovou hoĺou. Telgártčok nám přivezl říkadla, písně, zvyky a obyčeje svého domova - Horehroní. Tento soubor má pro Kvítek i pro tento festival zvláštní význam. Je to soubor, který jako první v roce 1988 na akci nazvanou "Setkání s folklórem" přijel, a je pravidelným hostem tohoto festivalu každé čtyři roky. Letos Hradec Králové navštívil popáté.

Soubor Kvítek, který tento festival už pošestnácté připravil, chtěl příznivce folklóru v krajském městě a návštěvníky zámku Hrádek u Nechanic předvedením těchto souborů potěšit. Věříme, že všechny soubory melodiemi svých písní zapůsobily na sluch, a rytmy tanců a krásou krojů na zrak každého návštěvníka. A to i přes to, že nám počasí moc nepřálo!

Organizátorem a pořadatelem festivalu byl královéhradecký soubor Kvítek, spolupořadateli Hradecká kulturní a vzdělávací společnost, Folklórní sdružení ČR, Kulturní středisko v Nechanicích a zámek Hrádek u Nechanic. Festival se konal za podpory Královéhradeckého kraje, Města Hradec Králové, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstva kultury ČR. Patronát nad festivalem převzal hejtman Královéhradeckého kraje Ing. Pavel Bradík.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 31.08.2004 v 21:49 hodin