MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Středa 5. srpna 2020

Grant Phare 2000

V roce 2002 získalo sdružení BESKYDY-VALAŠKO grant v rámci programu Phare 2000.

Grant Phare 2000 se uskutečnil v rámci zahraniční podpory Evropského spoolečenství žadadelům o vstup do Evropské unie.

Sdružení získalo grant ve výši 71 500 EUR, což činí 74,95 % celkových prostředků k uskutečnění grantu. BESKYDY-VALAŚSKO ze svého rozpočtu uhradí zbylou částku, tzn 25,05 %.

Cílem projektu s názvem Mobilní multimediální prezentační moduly systému KOTIS MSK pro veletrhy a výstavy cestovního ruchu a Česká centra v zahraniční, je zajistit dlouhodobé využitelné technické vybavení agentury pro pořádání krátkodobých i dlouhodobých výstav a veletrhů jak v ČR, tak i v zahraničí. Jedná se nové pojetí výstavnictví umožnující multimediální prezentace regionů, měst a obcí, přírody, památek a turistických zajímavostí pomocí digitálních fotografií, digitálního videa, mluveného slova a hudby. Multimediální modulární expozice realizovaná pomocí LCD monitorů, velkoplošných plasmových obrazovek a datových projektorů s 3D zvukem.

Cílovou skupinou jsou návštěvníci výstav pořádaných městy a obcemi na území Moravskoslezského kraje, Českých center, Informačních center ČCCR. Hlavní aktivitou by bylo pomocí těchto prvků doplňovat nebo realizovat výstavy a obohacovat je o multimediální prvek, který je zajímavý především pro mladou generaci.

Projekt "Mobilní multimediální prezentační moduly systému KOTIS MSK pro veletrhy a výstavy cestovního ruchu a Česká centra v zahraničí" doplňuje hlavní projekt KOTIS na území celého kraje o prvky, které dokáží představit veškeré turistické možnosti kraje i jeho regionů a mikroregionů.

Představení modulů

Základem expozice je samonosný modul s vybavením obsahující veškeré technické vybavení pro samostatnou činnost, ale i pro napojení na počítačovou síť pro vytvoření složité expozice, využívající všechny možnosti multimediální prezentace, vytvořené ve vývojovém prostředí SCALA ICD3.

Samonosný modul
Samonosný modul

Každý samonosný modul je vybaven z čelní strany variabilně umístitelným 19" LCD monitorem a ze zadní strany umístěným výkonným počítačem PC se síťovou a zvukovou kartou pro kvalitní přehrávání zvuku. Počítač musí být schopen přehrávat digitální video a DVD a v reálném čase zpracovávat složité grafické prezentace. Modul je vybaven i reproduktorovou sestavou pro rozšířené stereo přehrávání zvuku. Každý modul má vytvořen prostor pro rozšíření počtu PC a LCD monitorů, pokud by to typ pretentace vyžadoval.

Dalším prvkem je samonosný modul bez vybavení - samonosná stěna, u které se nepředpokládá umístění výpočetní a prezenteční techniky. Její vnější konstrukce je stejná, použití však bude jako doplňková stěna k vytvoření pozadí nebo prostoru v expozici. Z čelní strany pak může sloužit pro umístění mapy, propagačních materiálů, klasických fotografií atd. Je ji možno použít v kombinaci se základním modulem a vytvořit tak prostor pro prezentaci města, regionu, či akce.

Samonosné expozice
Samonosné expozice

Posledním typem modulu je samonosný modul plasmového displeje umožňující bezpečné umístění velkoplošného plasmového displeje. Modul je stabilní, elegantní a ze zadní strany je nosičem doplňkových zařízení, jako je výkonný multimediální počítač, přehravač DVD a VCD a výkonný zesilovač s procesorem pro přehrávání 3D zvuku a úložným prostorem. Konstrukce tohoto modulu je upravena tak, aby bylo možno místo velkoplošného plasmového displeje zavěsit plátno pro projekci z datového projektoru.

Všechny tyto moduly vyšly z akademického pera Ing. arch. Jaromíra Jančíka z Opavy.

Výpočetní technika a software

Výpočetní technika a software byly zakoupeny na základě výběrového řízení, ve kterém vyhrála firma Bull, s. r. o. Praha.

Dodávka obsahuje nejen výpočetní, ale také ozvučovací a projekční techniku.

V praxi to znamená:

 • 1 multimediální PC pro kontrolu projekce a plazmového displeje
 • 7 multimediálních PC a k tomu příslušející LCD monitory, pro prezentaci grafiky
 • 1 PC pro administrativu grantu
 • 1 PC pro práci s grafikou a vybavením pro zpracování digit. videa
 • software pro výrobu prezentací a informačních kanálů
 • mixážní pult
 • 2 pasivní reproboxy se stojanem
 • 5 párů aktivních reproboxů
 • 4 mikrofony (2 bezdrátové) se stojany
 • plasmový monitor
 • datový projektor
 • 2 poloprofesionální videokamery

Malé užitkové vozidlo

Součástí grantu je i malé užitkové vozidlo pro přepravu modulů a techniky.

V rámci sjednaného řízení vybralo sdružení BESKYDY-VALAŠSKO firmu JV CAR, Nový Jičín, která dodá vozidlo Citroën Jumpy.

Samonosné moduly
Samonosné moduly

Část expozice měla premiéru v Novém Jičíně na Slavnosti města, konané dne 4. září 2004.

Projekt bude ukončen 30.9. 2004. Na závěr tohoto projektu se uskuteční akce, která představí celý tento grant a možnosti jeho dalšího využití všem členům sdružení BESKYDY-VALAŠSKO a také jejich partnerům.

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 10.09.2004 v 10:37 hodin