MFSF JÁNOŠÍKŮV DUKÁT

Sobota 31. října 2020

VINOBRANÍM ČAS VÍNA TEPRVE ZAČÍNÁ

Podzim s vybarvujícími se lesy každý rok přináší vinařům dny plné práce, ale i dny oslav nového vína při tradičních vinobraních. Vinohrady odevzdávají svým pěstitelům dobrou daň za celoroční práci a ve sklepích, vinárnách i jen tak na náměstích a návsích se objevují první stánky s tolik populárním burčákem. Nejinak tomu bylo i v Uherském Hradišti při Slováckých slavnostech vína.

Město Uherské Hradiště spolu s dalšími obcemi z regionu Slovácko letos při slavnostech vína připravily velkolepou podívanou. Teplý a zářivý víkend od 10. do 12. září proběhl ve znamení oslav, jaké město už dlouho nepamatuje. Slavnosti byly letos navíc spojeny se Dnem otevřených památek, takže pro návštěvníky Uherského Hradiště byl připraven nejen bohatý program, ale zpřístupněny i všechny městské památky.

Celkem šestatřicet obcí vypravilo svoje krojované průvody, mnohdy s hudbou a zpěváky, do slavnostního průvodu, který procházel městem po několik hodin. Ze seřadiště u měšťanských vinných sklepů v Mařaticích vedli starostové a představitelé jednotlivých obcí, někteří ve slavnostních krojích, svoje delegace celým městem. Náměstí pod typickou dvojicí věží se pak zaplnilo neuvěřitelným počtem patnácti tisíc návštěvníků, kteří se přijeli ze širokého okolí podívat na půl čtvrtého tisíce krojovaných zpěváků, muzikantů a účinkujících.

S přibývajícím časem se tančilo, hrálo a zpívalo nejen na pódiích a improvizovaná vystoupení zaplavila město. Všude se podával tolik oblíbený burčák, ochutnávalo se víno ze slováckých vinic a nechyběly ani dobroty masité i sladké. Závěr sobotního programu pak patřil ochutnávkám toho nejlepšího, co zdejší vinice vydaly, při tradičním "vinařském koštu" v Redutě.

Organizátorům a účastníkům se vinobraní opravdu vydařilo. Pečlivá příprava, perfektně zvládnutý náročný průvod i bohatý program uspokojil všechny přítomné. Pořadatelem vinobraní bylo město Uherské Hradiště, které se s pomocí partnerů a sponzorů stalo významným konkurentem obdobných akcí na celé jižní Moravě.

Současně tak Uherské Hradiště a celý region Slovácko vysílají nepřehlédnutelný signál do celé České republiky i do okolních zemí: jsme připraveni vás uvítat, pohostit a uspokojit všechna vaše přání. Můžete se u nás nadít mnohého. Jediné, čeho se v Uherském Hradišti nedočkáte, je nuda. Čas vína vinobraním teprve začíná, ...

Jak bylo v Uherském Hradišti dobře a veselo o vinobraní, tak je zde dobře a příjemně stále. Letošní podzim slibuje ještě mnoho skvělých zážitků.

Od 8. do 9. října se zde bude konat XIII. Mezinárodní festival hudebních nástrojů lidových muzik, den nato, 10. října, 47. ročník Slováckého běhu.

Mezi 24. a 28 listopadem se pod názvem "Týká se to také tebe" uskuteční festival s ekologickou tematikou a na samém konci roku, od 15. do 22. prosince to bude tradiční "Vánoční jarmark".

ZDROJ:
TRAVELPROFI

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Uherské Hradiště
Zveřejněno 26.09.2004 v 21:32 hodin